żłobek klub

Czuje się kimś wyjątkowym, gdy zwracasz na mnie uwagę

Gdy dwie osoby ze sobą rozmawiają, patrzą na siebie mniej więcej przez jedną trzecią czasu tej rozmowy. Podtrzymywanie kontaktu wzrokowego jest czymś oczekiwanym. Gdy go nie ma, podejrzewamy znudzenie u współrozmówcy, bark szczerości bądź brak zainteresowania naszą osobą.

Od pierwszych chwil życia dziecka rodzice czekają aż uda się im nawiązać kontakt wzrokowy z nowonarodzonym. Jest to oznaka że niemowlę potrafi wejść w relację z otoczeniem                i zaczyna rozpoznawać twarze. Wyszukiwanie wzroku osoby dorosłej przez małego człowieka jest wpisane w naszą biologię. Dziecko szuka wzrokiem twarzy dorosłych, najwięcej uwagi skupiając właśnie na oczach, z których uczy się czytać informację o świecie. Zdolność wyraźnego widzenia jest zbliżona do odległości, w jakiej dziecko znajduje w ramionach rodzica. Taki kontakt wzrokowy wspiera rozwój kory przedczołowej mózgu, która odpowiada m.in. za empatię. Amerykańscy naukowcy zdołali udowodnić związek między słabym kontaktem wzrokowym matki z dzieckiem a jego późniejszymi trudnościami z okazywaniem empatii.

Wszystkie prawidłowo rozwijające się dzieci mają naturalną potrzebę nawiązywania interakcji. Ich mózgi są zaprojektowane w taki sposób, że patrzenie na innych sprawia im największą przyjemność. Przy okazji jest to też forma poznawania świata – dziecko słucha i uważnie obserwuje twarz swojego opiekuna, dzięki czemu uczy się reakcji, relacji i zasad funkcjonowania otaczającej je rzeczywistości. Patrzenie w oczy jest podstawą komunikacji niewerbalnej. Dzięki spojrzeniu możemy dowiedzieć się o emocjach i przeżyciach wewnętrznych jakie odczuwa druga osoba. Naturalne jest, że podczas komunikacji dążymy do utrzymania kontaktu wzrokowego. Kiedy ktoś odwraca wzrok, czujemy się niesłuchani i lekceważeni.

Nawiązywanie kontaktu wzrokowego powinno wychodzić od samego rodzica. To on, który z biologicznego i społecznego punktu widzenia zajmuje „wyższą pozycję” musi zejść do poziomu dziecka, spoglądając mu w oczy i wyrażając tym samym wielki szacunek do jego świata oraz gotowość dostrzeżenia go. Dlatego bardzo istotne jest aby podczas każdego dnia znaleźć chwilę zatrzymania i zejścia na poziom wzroku dziecka, szczególnie i bezwarunkowo wtedy gdy chce ono przekazać nam coś bardzo ważnego (a wiemy że dziecko często chce nam powiedzieć coś baaaardzo ważnegoJ) Warto to robić by pokazać dziecku, że chcemy z nim nawiązać kontakt i jesteśmy gotowi wejść w jego świat z ciekawością i otwartością. W rzeczywistości wysyłamy dziecku pozawerbalny komunikat: “jestem tu, słyszę cię, traktuję cię poważnie, nie patrzę na ciebie z góry”.

Drogi Rodzicu -o wartości i ważności aktywnego słuchania dowiesz się z poprzedniej pocztówki. Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś zapraszam do lektury!

Inne ciekawe artykuły:

https://zwierciadlo.pl/psychologia/113598,1,kontakt-wzrokowy-a-komunikacja-niewerbalna-dlaczego-nie-patrzysz-mi-w-oczy.read

AKCJA POD PATRONATEM MEDIALNYM